event burgee venue burgee

LISGLASS BUILDERS BYC ICEBREAKER SERIES 20145 Part2

Ballyholme Yacht Club

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R2
8thFeb
R5
1st March
R6
8th March
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st Laser 200435 Chris Boyd     1.0 (5.0) 4.0 1.0 3.0 14.0 9.0
2nd Laser 198421 Phil Anderson     5.0 2.0 5.0 2.0 (24.0 DNC) 38.0 14.0
3rd Laser 185032 Charlie Taylor     6.0 1.0 2.0 6.0 (24.0 DNC) 39.0 15.0
4th Laser 198559 Shaun Doran     8.0 (12.0 DNC) 3.0 4.0 6.0 33.0 21.0
5th Laser 201567 Keith Storey     4.0 4.0 6.0 (9.0) 7.0 30.0 21.0
6th Laser 195272 P Kennedy     9.0 12.0 DNC 7.0 (21.0 DNC) 1.0 50.0 29.0
7th Laser 192703 Garth Maxwell     12.0 6.0 (24.0 DNC) 7.0 5.0 54.0 30.0
8th Laser 202055 Richard Ramsay     10.0 (12.0 DNC) 9.0 3.0 10.0 44.0 32.0
9th Laser 174434 Davy Wilson     (18.0) 3.0 15.0 8.0 8.0 52.0 34.0
10th Laser 204044 Des Magee     7.0 7.0 12.0 (13.0) 9.0 48.0 35.0
11th Laser 193573 Robin Moran     3.0 11.0 DNF 16.0 11.0 (24.0 DNC) 65.0 41.0
12th Laser 202442 Mike Kimber     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 5.0 4.0 66.0 42.0
13th Laser 198772 C Simpson     14.0 12.0 DNC 8.0 10.0 (24.0 DNC) 68.0 44.0
14th Laser 180924 Mark Mackey     (21.0 DNC) 12.0 DNC 10.0 14.0 11.0 68.0 47.0
15th Laser 8 Mickey Forbes     (17.0) 12.0 DNC 13.0 16.0 12.0 70.0 53.0
16th Laser 197910 Charlie West-Hurst     15.0 11.0 DNF 14.0 (17.0) 14.0 71.0 54.0
17th Laser 185104 John Simms     21.0 DNC 12.0 DNC 1.0 21.0 DNC (24.0 DNC) 79.0 55.0
18th Laser 208855 Bill O'Hara     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 80.0 56.0
19th Laser 201000 David Smyth     11.0 12.0 DNC 18.0 (21.0 DNC) 17.0 79.0 58.0
20th Laser 19769 Suzanne Flannigan     2.0 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 24.0 DNC 83.0 59.0
21st Laser 179769 Neil Cameron     (21.0 DNC) 8.0 17.0 18.0 16.0 80.0 59.0
22nd Laser 164543 Paddy Brow     13.0 12.0 DNC (23.0 DNF) 21.0 DNC 15.0 84.0 61.0
23rd Laser 174063 Warren Smyth     16.0 12.0 DNC (23.0 DNF) 15.0 19.0 85.0 62.0
24th Laser 186714 Fraser Dick     19.0 12.0 DNC 20.0 12.0 (24.0 DNC) 87.0 63.0
25th Laser 171885 Francis Kenny     21.0 DNC 12.0 DNC 11.0 21.0 DNC (24.0 DNC) 89.0 65.0
26th Laser 185989 Adqam Walmsley     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 13.0 91.0 67.0
27th Laser 185156 Alex Ward     (21.0 DNC) 12.0 DNC 19.0 19.0 20.0 91.0 70.0
28th Laser 185050 Brian Lennox     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 18.0 96.0 72.0
29th Laser 180827 Bill Cage     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 99.0 75.0
30th Laser 192328 Robert Kirk     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 22.0 100.0 76.0
31st Laser 206939 Nicky Finnegan     21.0 DNC 12.0 DNC (24.0 DNC) 21.0 DNC 24.0 DNC 102.0 78.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R2
8thFeb
R5
1st March
R6
8th March
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st Laser Radial 203715 Tim Brow     1.0 (3.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Laser Radial 179041 Patrick Cameron     3.0 DNC 2.0 DNF (4.0 DNF) 4.0 DNC 2.0 15.0 11.0
3rd Laser Radial 192602 Suzanne Flannigan     3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 3.0 BFD (5.0 DNC) 16.0 11.0
4th Laser Radial 164548 James Moore     3.0 DNC 3.0 DNC (5.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 18.0 13.0
5th Laser Radial 202054 Sarah Eames     3.0 DNC 3.0 DNC (5.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC 20.0 15.0
5th Laser Radial 196734 Andrew Penney     3.0 DNC 3.0 DNC (5.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 DNC 20.0 15.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R2
8thFeb
R6
8th March
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st Laser 4.7 190764 Lucy Donaldson     3.0 4.0 DSQ 1.0 2.0 10.0 10.0
2nd Laser 4.7 157421 Ross Johnston     5.0 DNC 1.0 3.0 DNC 4.0 13.0 13.0
3rd Laser 4.7 185023 Adam Fermor     2.0 2.0 3.0 DNC 6.0 DNC 13.0 13.0
4th Laser 4.7 142680 Jergenij Kamnev     5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 DNC 1.0 14.0 14.0
5th Laser 4.7 186716 Angus Ferris     1.0 5.0 DNC 3.0 DNC 6.0 DNC 15.0 15.0
6th Laser 4.7 186297 Jenny Fekkes     5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 DNC 3.0 16.0 16.0

Topper Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R2
8thFeb
R5
1st March
R6
8th March
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st Topper 41678 Sarah Jennings     (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 1.0 1.0 12.0 8.0
2nd Topper 47127 J Kennedy     1.0 4.0 DNC 1.0 3.0 DNC (5.0 DNC) 14.0 9.0
3rd Topper 47088 Ruth Moore     2.0 1.0 (5.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 14.0 9.0
4th Topper 45687 Grace Jennings     (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 3.0 DNC 2.0 16.0 12.0
5th Topper 46424 Jack McGregor     4.0 DNC 2.0 (5.0 DNC) 3.0 DNC 5.0 DNC 19.0 14.0
6th Topper 46801 Ewan Briggs     4.0 DNC 4.0 DNC (5.0 DNC) 3.0 DNC 5.0 DNC 21.0 16.0

Small Dinghy Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName PY R2
8thFeb
R5
1st March
R6
8th March
Total Nett
1st RS Feva XL 5240 Catherine Pooler Anna Wilson 1233 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd RS Feva 82 Christina Cunningham Breidge Boyle 1222 3.0 DNF 3.0 DNC 3.0 DNC 9.0 9.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating R5
1st March
R6
8th March
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st Topper 44947 Jess Winton     2.0 1.0 1.0 2.0 6.0 6.0
2nd Topper 43147 Dan McCaughy     1.0 3.0 DNC 6.0 DNC 1.0 11.0 11.0
3rd Topper 6927 Oliver Haig     3.0 3.0 DNC 3.0 3.0 12.0 12.0
4th Topper 4.2 47163 Katie Shivers     5.0 DNC 3.0 DNC 2.0 5.0 15.0 15.0
5th Topper 4.2 45638 Jack Swann     5.0 DNC 3.0 DNC 4.0 4.0 16.0 16.0

Large Dinghy Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName PY R2
8thFeb
R5
1st March
R6
8th March
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st RS400 1259 Gareth Flannigan David Fletcher 944 (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Blaze 776 Steven Baldam   1021 (3.0) 2.5 3.0 2.0 3.0 13.5 10.5
3rd RS Aero 9 2019 McCready Sailboats 9   1040 5.0 (6.0 DNC) 1.0 5.0 6.0 23.0 17.0
4th RS200 1534 Rob Milligan   1047 4.0 (6.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 24.0 18.0
5th RS200 727 Trevor Fisher Sharon Johnston 1047 6.0 2.5 6.0 10.0 DNC (11.0 DNC) 35.5 24.5
6th RS400 1321 Robert Espey Michael Gunning 944 1.0 6.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC (11.0 DNC) 38.0 27.0
7th RS300 330 James Webster   985 9.0 6.0 DNC (10.0 DNC) 8.0 4.0 37.0 27.0
8th RS400 1210 Stephen Magee Diane Burgess 944 (13.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 6.0 7.0 40.0 27.0
9th RS 200 645 Bob Espey Robin Flannigan 1047 (13.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 41.0 28.0
10th RS400 741 Brian Spence Robin Flannigan 944 8.0 6.0 DNC 4.0 10.0 DNC (11.0 DNC) 39.0 28.0
11th RS Aero 7 2017 McCready Sailboats 7   1065 10.0 6.0 DNC 10.0 DNC 3.0 (11.0 DNC) 40.0 29.0
12th RS200 1411 Sandra Halliwell Susanah Best 1047 7.0 6.0 DNC 10.0 DNC 7.0 (11.0 DNC) 41.0 30.0
13th Laser 2000 21372 Roger Armson Robert 1100 (11.0) 5.0 DNS 7.0 10.0 DNC 10.0 DNF 43.0 32.0
14th RS 200 1131 Louise Cameron Liane Cameron 1047 (13.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNF 49.0 36.0
15th RS400 1250 Robin Flannigan Diane Burgess 944 (13.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 50.0 37.0

Multihull Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName SCHRS R2
8thFeb
R7
15th March
R8
22nd March
Total Nett
1st F18 2014 Adrian Allen Barry Swanston .988 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd F18 7 Richard Swanston Matt McNicholl .988 2.0 2.0 4.0 DNF 8.0 8.0
3rd AHPC Viper 339 P McDowell   1.035 3.0 4.0 DNC 4.0 DNF 11.0 11.0
4th Hurricane 360 Dave Anderson   1.008 5.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 14.0 14.0

Subject to Laser 4.7 protest

R8 - Laser Fleet - 22nd March

Start: Start 7, Finishes: Place, Time: 14.39
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
1 Laser 195272 P Kennedy     1 1.0
2 Laser 208855 Bill O'Hara     2 2.0
3 Laser 200435 Chris Boyd     3 3.0
4 Laser 202442 Mike Kimber     4 4.0
5 Laser 192703 Garth Maxwell     5 5.0
6 Laser 198559 Shaun Doran     6 6.0
7 Laser 201567 Keith Storey     7 7.0
8 Laser 174434 Davy Wilson     8 8.0
9 Laser 204044 Des Magee     9 9.0
10 Laser 202055 Richard Ramsay     10 10.0
11 Laser 180924 Mark Mackey     11 11.0
12 Laser 8 Mickey Forbes     12 12.0
13 Laser 185989 Adqam Walmsley     13 13.0
14 Laser 197910 Charlie West-Hurst     14 14.0
15 Laser 164543 Paddy Brow     15 15.0
16 Laser 179769 Neil Cameron     16 16.0
17 Laser 201000 David Smyth     17 17.0
18 Laser 185050 Brian Lennox     18 18.0
19 Laser 174063 Warren Smyth     19 19.0
20 Laser 185156 Alex Ward     20 20.0
21 Laser 180827 Bill Cage     21 21.0
22 Laser 192328 Robert Kirk     22 22.0
23 Laser 198421 Phil Anderson     DNC 24.0
23 Laser 185032 Charlie Taylor     DNC 24.0
23 Laser 193573 Robin Moran     DNC 24.0
23 Laser 198772 C Simpson     DNC 24.0
23 Laser 185104 John Simms     DNC 24.0
23 Laser 19769 Suzanne Flannigan     DNC 24.0
23 Laser 186714 Fraser Dick     DNC 24.0
23 Laser 171885 Francis Kenny     DNC 24.0
23 Laser 206939 Nicky Finnegan     DNC 24.0

R8 - Laser Radial Fleet - 22nd March

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 14.39
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
1 Laser Radial 203715 Tim Brow     1 1.0
2 Laser Radial 179041 Patrick Cameron     2 2.0
3 Laser Radial 164548 James Moore     3 3.0
4 Laser Radial 192602 Suzanne Flannigan     DNC 5.0
4 Laser Radial 202054 Sarah Eames     DNC 5.0
4 Laser Radial 196734 Andrew Penney     DNC 5.0

R8 - Laser 4.7 Fleet - 22nd March

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14.30
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
1 Laser 4.7 142680 Jergenij Kamnev     1 1.0
2 Laser 4.7 190764 Lucy Donaldson     2 2.0
3 Laser 4.7 186297 Jenny Fekkes     3 3.0
4 Laser 4.7 157421 Ross Johnston     4 4.0
5 Laser 4.7 185023 Adam Fermor     DNC 6.0
5 Laser 4.7 186716 Angus Ferris     DNC 6.0

R8 - Topper Fleet - 22nd March

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.30
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
1 Topper 41678 Sarah Jennings     1 1.0
2 Topper 45687 Grace Jennings     2 2.0
3 Topper 47088 Ruth Moore     3 3.0
4 Topper 47127 J Kennedy     DNC 5.0
4 Topper 46424 Jack McGregor     DNC 5.0
4 Topper 46801 Ewan Briggs     DNC 5.0

R8 - Small Dinghy Fleet - 22nd March

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName PY Place Points
  RS Feva XL 5240 Catherine Pooler Anna Wilson 1233    
  RS Feva 82 Christina Cunningham Breidge Boyle 1222    

R8 - Topper 4.2 Fleet - 22nd March

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.30
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName Rating Place Points
1 Topper 43147 Dan McCaughy     1 1.0
2 Topper 44947 Jess Winton     2 2.0
3 Topper 6927 Oliver Haig     3 3.0
4 Topper 4.2 45638 Jack Swann     4 4.0
5 Topper 4.2 47163 Katie Shivers     5 5.0

R8 - Large Dinghy Fleet - 22nd March

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.33
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS400 1259 Gareth Flannigan David Fletcher 944 14.33 15.38.02 1.05.02 1.08.53 1.0
2 RS 200 645 Bob Espey Robin Flannigan 1047 14.33 15.45.57 1.12.57 1.09.41 2.0
3 Blaze 776 Steven Baldam   1021 14.33 15.47.57 1.14.57 1.13.25 3.0
4 RS300 330 James Webster   985 14.33 15.48.05 1.15.05 1.16.14 4.0
5 RS200 1534 Rob Milligan   1047 14.33 15.53.11 1.20.11 1.16.35 5.0
6 RS Aero 9 2019 McCready Sailboats 9   1040 14.33 15.53.00 1.20.00 1.16.55 6.0
7 RS400 1210 Stephen Magee Diane Burgess 944 14.33 15.48.13 1.15.13 1.19.41 7.0
8 Laser 2000 21372 Roger Armson Robert 1100 14.33 15.51.22 DNF   10.0
8 RS 200 1131 Louise Cameron Liane Cameron 1047 14.33   DNF   10.0
10 RS200 727 Trevor Fisher Sharon Johnston 1047     DNC   11.0
10 RS400 1321 Robert Espey Michael Gunning 944     DNC   11.0
10 RS400 741 Brian Spence Robin Flannigan 944     DNC   11.0
10 RS Aero 7 2017 McCready Sailboats 7   1065     DNC   11.0
10 RS200 1411 Sandra Halliwell Susanah Best 1047     DNC   11.0
10 RS400 1250 Robin Flannigan Diane Burgess 944     DNC   11.0

R8 - Multihull Fleet - 22nd March

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14.36
Rank Boat Type Sail Number HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 F18 2014 Adrian Allen Barry Swanston .988 14.36 15.23.33 0.47.33 0.48.08 1.0
2 F18 7 Richard Swanston Matt McNicholl .988     DNF   4.0
2 AHPC Viper 339 P McDowell   1.035     DNF   4.0
4 Hurricane 360 Dave Anderson   1.008     DNC   5.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com