event burgee venue burgee

Mackey Opticians BYC Regatta 2014

Ballyholme Yacht Club

Results as of 21:38 on August 12, 2014

Class 5 Whitesail Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 2 1st Class 5 Whitesail   Slippi Jin 7892 CSC J Shields & D McClenaghan 0.939 1.0 1.0 1.0
Race 2 2nd Class 5 Whitesail   Margarita 1340 RUYC Mr & Mrs J Moorehead 1.016 2.0 2.0 2.0
Race 2 3rd Class 5 Whitesail   Mingulay 2246 RUYC J Ritchie 1.007 3.0 3.0 3.0
Race 2 4th Class 5 Whitesail   Caesium 1649 BYC/RUYC D & P Donnan 0.963 4.0 4.0 4.0
Race 2 5th Class 5 Whitesail     2474 BYC/RUYC R McGovern 0.963 6.0 DNC 6.0 6.0

RS Elite Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 1 1st RS Elite RS Elite Jitterbug 39 RUYC D Baird 0.868 1.0 1.0 1.0
Race 1 2nd RS Elite RS Elite Eclipse 44 CSC B, L & R Wilson 902 2.0 2.0 2.0

Class 2 Unrestricted Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 3 1st Class 2 Unrestricted   Giggle 8676 RUYC P Davis 1.002 1.0 1.0 1.0
Race 3 2nd Class 2 Unrestricted Sigma 33 Impulz 4586 RUYC M & C Johnston 0.909 2.0 2.0 2.0
Race 3 3rd Class 2 Unrestricted Sigma 33 Starshine Challenger 4295 RUYC B Allen 0.914 3.0 3.0 3.0
Race 3 4th Class 2 Unrestricted Sigma 33 Cariad 4313 RUYC G Bell 0.913 4.0 4.0 4.0
Race 3 5th Class 2 Unrestricted Sigma 33 Sqwawk 8148 BYC/RUYC P.& E.Prentice 0.920 5.0 5.0 5.0
Race 3 6th Class 2 Unrestricted   Chatterbox 150 BYC D Quinn 0.839 6.0 6.0 6.0
Race 3 7th Class 2 Unrestricted   Starflash 7149 BYC A.Morrison 0.859 7.0 7.0 7.0
Race 3 8th Class 2 Unrestricted   Manzanita 48 RUYC D Milne/I Wilson 0.881 8.0 8.0 8.0
Race 3 9th Class 2 Unrestricted   Spindrft 635 RUYC R Donnan/N Sheals 0.936 9.0 9.0 9.0
Race 3 10th Class 2 Unrestricted Sigma 33 Sula 4324 BYC/RUYC Taylor & Sherwood 0.909 11.0 DNF 11.0 11.0

Class 4 Whitesail Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 4 1st Class 4 Whitesail   Chimaera 8981 RUYC Mr & Mrs G Baird 0.920 1.0 1.0 1.0
Race 4 2nd Class 4 Whitesail   Blue Moon 5281 CSC/RUYC H & C Holmes 0.862 2.0 2.0 2.0
Race 4 3rd Class 4 Whitesail   Seahaven 31 CIBC B Wallace 0.914 3.0 3.0 3.0
Race 4 4th Class 4 Whitesail   Kaju II 3448 CAYC/ CSC G Dougan 0.906 4.0 4.0 4.0
Race 4 5th Class 4 Whitesail     3675       7.0 DNF 7.0 7.0
Race 4 5th Class 4 Whitesail   Ulha Mhor 1592 BYC H Patterson 0.882 7.0 DNF 7.0 7.0

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 9 1st Laser Laser Laser 200435 BYC C Boyd 1088 1.0 1.0 1.0
Race 9 2nd Laser Laser   206936 BYC James Espey 1088 2.0 2.0 2.0
Race 9 3rd Laser Laser   185032 BYC Charlie Taylor 1088 3.0 3.0 3.0
Race 9 4th Laser Laser   201583 BYC Brian Bibby 1088 4.5 4.5 4.5
Race 9 4th Laser Laser   19877 BYC Keith Storey 1088 4.5 4.5 4.5
Race 9 6th Laser Laser Laser 201001 BYC G Maxwell 1088 6.0 6.0 6.0
Race 9 7th Laser Laser   193573 BYC Robin Moran 1088 7.0 7.0 7.0
Race 9 8th Laser Laser   202442 BYC Mike Kimber 1088 8.0 8.0 8.0
Race 9 9th Laser Laser   220437 BYC Trevor Patterson 1088 9.0 9.0 9.0
Race 9 10th Laser Laser   204044 BYC Des Magee 1088 10.0 10.0 10.0
Race 9 11th Laser Laser   180925 BYC Johnny Webb 1088 11.0 11.0 11.0
Race 9 12th Laser Laser   174063 BYC W Smyth 1088 12.0 12.0 12.0
Race 9 13th Laser Laser   185050 BYC Brian Lennox 1088 13.0 13.0 13.0
Race 9 14th Laser Laser   192328 BYC Robert Kirk 1088 14.0 14.0 14.0
Race 9 15th Laser Laser   201000 BYC David Smyth 1088 15.0 15.0 15.0
Race 9 16th Laser Laser   179769 BYC Neil Cameron 1088 16.0 16.0 16.0
Race 9 17th Laser Laser   179041 BYC Patrick Cameron 1088 17.0 17.0 17.0
Race 9 18th Laser Laser   190752 BYC Garth Beattie 1088 18.0 18.0 18.0
Race 9 19th Laser Laser Laser 174434 BYC D Wilson 1088 19.0 19.0 19.0
Race 9 20th Laser Laser   185156 BYC Alex Ward 1088 20.0 20.0 20.0
Race 9 21st Laser Laser   64543     1088 21.0 21.0 21.0
Race 9 22nd Laser Laser   8 BYC Micky Forbes 1088 24.0 DNF 24.0 24.0
Race 9 22nd Laser Laser   198421 BYC Philip Anderson 1088 24.0 DNF 24.0 24.0

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: NHC2, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Total Nett

Laser Radial Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: NHC2, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Total Nett

Class 1 Unrestricted Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: NHC2, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Total Nett

Class 3 Whitesail Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: NHC2, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Total Nett

Ballyholme Bay Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 7 1st Ballyholme Bay   Eileen B7 BYC Chris Escott   1.0 1.0 1.0

High performance Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race x11 1st High performance Formula 18   2014 BYC Adrian Allen 1.005 1.0 1.0 1.0
Race x11 2nd High performance Formula 18   007 BYC Richard Swanston 1.005 2.0 2.0 2.0

Waverley Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 7 1st Waverley Waverley Montrose W13 BYC R & V Millar   1.0 1.0 1.0
Race 7 2nd Waverley Waverley Durward W16 BYC Mr & Mrs Allen   2.0 2.0 2.0
Race 7 3rd Waverley Waverley Fair Maid W11 BYC B Gouk   3.0 3.0 3.0

PY Small Dinghy Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 8 1st PY Small Dinghy RS Feva   81 BYC Louise & Ellie Mackey 1222 1.0 1.0 1.0

Toppers Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race 8 1st Toppers Topper   47320 HYC   1322 1.0 1.0 1.0
Race 8 2nd Toppers Topper   47323 HYC   1322 2.0 2.0 2.0
Race 8 3rd Toppers Topper   44947 BYC Jess Winton 1322 3.0 3.0 3.0
Race 8 4th Toppers Topper   6927 BYC Oliver Haig 1322 6.0 DNF 6.0 6.0
Race 8 4th Toppers Topper   42892 BYC K Patterson 1322 6.0 DNF 6.0 6.0

PY Large Dinghy Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating 09/08/2014 Total Nett
Race x10 1st PY Large Dinghy RS 400   1251 CAYC Ms Sheila & J Lewis 946 1.0 1.0 1.0
Race x10 2nd PY Large Dinghy RS 400   1210 BYC Diane Burgess & Stephen Magee 946 2.0 2.0 2.0
Race x10 3rd PY Large Dinghy RS200   1131 BYC Liane Cameron 1051 3.0 3.0 3.0
Race x10 4th PY Large Dinghy RS 400   840 BYC Mark Seaton 946 4.0 4.0 4.0
Race x10 5th PY Large Dinghy RS200   1411 BYC S Halliwell 1051 5.0 5.0 5.0
Race x10 6th PY Large Dinghy RS 400   825   D McFarland 946 6.0 6.0 6.0

09/08/2014 - Class 5 Whitesail Fleet

Start: Race 2, Finishes: Finish time, Time: 13:25
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 2 1 Class 5 Whitesail   Slippi Jin 7892 CSC J Shields & D McClenaghan 0.939 13:25 14:48:07 1:23:07 1:18:03 1.0
Race 2 2 Class 5 Whitesail   Margarita 1340 RUYC Mr & Mrs J Moorehead 1.016 13:25 14:47:35 1:22:35 1:23:54 2.0
Race 2 3 Class 5 Whitesail   Mingulay 2246 RUYC J Ritchie 1.007 13:25 14:49:46 1:24:46 1:25:22 3.0
Race 2 4 Class 5 Whitesail   Caesium 1649 BYC/RUYC D & P Donnan 0.963 13:25 14:54:19 1:29:19 1:26:01 4.0

09/08/2014 - RS Elite Fleet

Start: Race 1, Finishes: Place, Time: 13:20
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points
Race 1 1 RS Elite RS Elite Jitterbug 39 RUYC D Baird 0.868 1 1.0
Race 1 2 RS Elite RS Elite Eclipse 44 CSC B, L & R Wilson 902 2 2.0

09/08/2014 - Class 2 Unrestricted Fleet

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 3 1 Class 2 Unrestricted   Giggle 8676 RUYC P Davis 1.002 13:30 14:44:10 1:14:10 1:14:19 1.0
Race 3 2 Class 2 Unrestricted Sigma 33 Impulz 4586 RUYC M & C Johnston 0.909 13:30 14:57:11 1:27:11 1:19:15 2.0
Race 3 3 Class 2 Unrestricted Sigma 33 Starshine Challenger 4295 RUYC B Allen 0.914 13:30 14:57:41 1:27:41 1:20:09 3.0
Race 3 4 Class 2 Unrestricted Sigma 33 Cariad 4313 RUYC G Bell 0.913 13:30 14:59:02 1:29:02 1:21:17 4.0
Race 3 5 Class 2 Unrestricted Sigma 33 Sqwawk 8148 BYC/RUYC P.& E.Prentice 0.920 13:30 15:00:40 1:30:40 1:23:25 5.0
Race 3 6 Class 2 Unrestricted   Chatterbox 150 BYC D Quinn 0.839 13:30 15:16:57 1:46:57 1:29:44 6.0
Race 3 7 Class 2 Unrestricted   Starflash 7149 BYC A.Morrison 0.859 13:30 15:15:43 1:45:43 1:30:49 7.0
Race 3 8 Class 2 Unrestricted   Manzanita 48 RUYC D Milne/I Wilson 0.881 13:30 15:13:58 1:43:58 1:31:36 8.0
Race 3 9 Class 2 Unrestricted   Spindrft 635 RUYC R Donnan/N Sheals 0.936 13:30 15:10:24 1:40:24 1:33:58 9.0
Race 3 10 Class 2 Unrestricted Sigma 33 Sula 4324 BYC/RUYC Taylor & Sherwood 0.909     DNF   11.0

09/08/2014 - Class 4 Whitesail Fleet

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 13:35
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 4 1 Class 4 Whitesail   Chimaera 8981 RUYC Mr & Mrs G Baird 0.920 13:35 15:12:42 1:37:42 1:29:53 1.0
Race 4 2 Class 4 Whitesail   Blue Moon 5281 CSC/RUYC H & C Holmes 0.862 13:35 15:20:22 1:45:22 1:30:50 2.0
Race 4 3 Class 4 Whitesail   Seahaven 31 CIBC B Wallace 0.914 13:35 15:26:41 1:51:41 1:42:05 3.0
Race 4 4 Class 4 Whitesail   Kaju II 3448 CAYC/ CSC G Dougan 0.906 13:35 15:48:12 2:13:12 2:00:41 4.0
Race 4 5 Class 4 Whitesail     3675           DNF   7.0
Race 4 5 Class 4 Whitesail   Ulha Mhor 1592 BYC H Patterson 0.882     DNF   7.0

09/08/2014 - Laser Fleet

Start: Race 9, Finishes: Place, Time: 14:00
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points
Race 9 1 Laser Laser Laser 200435 BYC C Boyd 1088 1 1.0
Race 9 2 Laser Laser   206936 BYC James Espey 1088 3 2.0
Race 9 3 Laser Laser   185032 BYC Charlie Taylor 1088 4 3.0
Race 9 4 Laser Laser   201583 BYC Brian Bibby 1088 5 4.5
Race 9 4 Laser Laser   19877 BYC Keith Storey 1088 5 4.5
Race 9 6 Laser Laser Laser 201001 BYC G Maxwell 1088 7 6.0
Race 9 7 Laser Laser   193573 BYC Robin Moran 1088 8 7.0
Race 9 8 Laser Laser   202442 BYC Mike Kimber 1088 9 8.0
Race 9 9 Laser Laser   220437 BYC Trevor Patterson 1088 10 9.0
Race 9 10 Laser Laser   204044 BYC Des Magee 1088 11 10.0
Race 9 11 Laser Laser   180925 BYC Johnny Webb 1088 12 11.0
Race 9 12 Laser Laser   174063 BYC W Smyth 1088 13 12.0
Race 9 13 Laser Laser   185050 BYC Brian Lennox 1088 14 13.0
Race 9 14 Laser Laser   192328 BYC Robert Kirk 1088 15 14.0
Race 9 15 Laser Laser   201000 BYC David Smyth 1088 16 15.0
Race 9 16 Laser Laser   179769 BYC Neil Cameron 1088 17 16.0
Race 9 17 Laser Laser   179041 BYC Patrick Cameron 1088 18 17.0
Race 9 18 Laser Laser   190752 BYC Garth Beattie 1088 19 18.0
Race 9 19 Laser Laser Laser 174434 BYC D Wilson 1088 20 19.0
Race 9 20 Laser Laser   185156 BYC Alex Ward 1088 21 20.0
Race 9 21 Laser Laser   64543     1088 22 21.0
Race 9 22 Laser Laser   8 BYC Micky Forbes 1088 DNF 24.0
Race 9 22 Laser Laser   198421 BYC Philip Anderson 1088 DNF 24.0

09/08/2014 - Laser 4.7 Fleet

Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points

09/08/2014 - Laser Radial Fleet

Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points

09/08/2014 - Class 1 Unrestricted Fleet

Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points

09/08/2014 - Class 3 Whitesail Fleet

Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points

09/08/2014 - Ballyholme Bay Fleet

Start: Race 7, Finishes: Place, Time: 13:50
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points
Race 7 1 Ballyholme Bay   Eileen B7 BYC Chris Escott   1 1.0

09/08/2014 - High performance Fleet

Start: Race 11, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race x11 1 High performance Formula 18   2014 BYC Adrian Allen 1.005 14:10 15:19:04 1:09:04 1:09:25 1.0
Race x11 2 High performance Formula 18   007 BYC Richard Swanston 1.005 14:10 15:25:12 1:15:12 1:15:35 2.0

09/08/2014 - Waverley Fleet

Start: Race 7, Finishes: Place, Time: 13:50
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points
Race 7 1 Waverley Waverley Montrose W13 BYC R & V Millar   1 1.0
Race 7 2 Waverley Waverley Durward W16 BYC Mr & Mrs Allen   2 2.0
Race 7 3 Waverley Waverley Fair Maid W11 BYC B Gouk   3 3.0

09/08/2014 - PY Small Dinghy Fleet

Start: Start 12, Finishes: Place, Time: 13:55
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race 8 1 PY Small Dinghy RS Feva   81 BYC Louise & Ellie Mackey 1222 13:55 15:07:32 1:12:32 0:59:21 1.0

09/08/2014 - Toppers Fleet

Start: Race 8, Finishes: Place, Time: 13:55
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Place Points
Race 8 1 Toppers Topper   47320 HYC   1322 1 1.0
Race 8 2 Toppers Topper   47323 HYC   1322 2 2.0
Race 8 3 Toppers Topper   44947 BYC Jess Winton 1322 3 3.0
Race 8 4 Toppers Topper   6927 BYC Oliver Haig 1322 DNF 6.0
Race 8 4 Toppers Topper   42892 BYC K Patterson 1322 DNF 6.0

09/08/2014 - PY Large Dinghy Fleet

Start: Race 10, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Race No Rank Fleet Class Boat SailNo Club Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
Race x10 1 PY Large Dinghy RS 400   1251 CAYC Ms Sheila & J Lewis 946 14:05 14:55:23 0:50:23 0:53:16 1.0
Race x10 2 PY Large Dinghy RS 400   1210 BYC Diane Burgess & Stephen Magee 946 14:05 14:57:41 0:52:41 0:55:41 2.0
Race x10 3 PY Large Dinghy RS200   1131 BYC Liane Cameron 1051 14:05 15:03:40 0:58:40 0:55:49 3.0
Race x10 4 PY Large Dinghy RS 400   840 BYC Mark Seaton 946 14:05 14:59:19 0:54:19 0:57:25 4.0
Race x10 5 PY Large Dinghy RS200   1411 BYC S Halliwell 1051 14:05 15:06:26 1:01:26 0:58:27 5.0
Race x10 6 PY Large Dinghy RS 400   825   D McFarland 946 14:05 15:00:22 0:55:22 0:58:32 6.0

www.ballyholme.com


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com